10 medalii pentru sportivii bistrițeni la Cupa Bistrița-In memoriam Gheorghe Bozga

Nu mai puțin de 10 medalii au cucerit sportivii și sportivele bistrițence la unul din cele mai importante evenimente ale tenisului de masă bistrițean – Cupa Bistrița, in memoriam Gheorghe Bozga. Ajunsă la ediția a 15-a, competiția a aliniat la start peste 240 de tenismani proveniți din 11 țări. Și de această dată, bistrițenii au avut o evoluție cât se poate de bună.

Vârfurile de lance ale acestei ediții au fost Tania Plăian, care a ocupat primul loc la individual cadete și Andreea Clapa care a obținut locul 1 la echipe junioare împreună cu Adina Diaconu de la Slatina și locul 3 la simplu junioare.

Pe echipe, Arina Sîngeorzan împreună cu Diana Lupu de la Slatina au terminat pe locul 2 la junioare, Ioana Sîngeorzan împreună cu o sportivă din Mureș au obținut locul 3 la minicadete, Vlad Hurloi și Mihai Nemaciuc au terminat pe 3 la cadeți, iar Tamaș Vigh în echipă cu un spaniol au terminat pe locul 3 la juniori.

La simplu, Vlad Hurloi a obținut locul 2 la cadeți, Bogdan Sîngeorzan și Andrei Flămînd au terminat pe locul 3 la juniori.

Evoluții bune, care au însemnat calificarea pe tabloul principal au avut și Ioana Sîngeorzan ajunsă în primiele 16 la minicadete, Emanuel Cocinschi ajuns în primii 16 la minicadeți, Alex Ignat ajuns în primii 8, Mihai Nemaciuc și Darius Toma ajunși în primii 16 la cadeți, Sonia Orban calificată în primele 16 la cadete, Arina Sîngeorzan ajunsă în primele 8, Patricia Marga ajunsă în primele 16 la junioare.