Ardealul Junior Bistrița a câștigat marele trofeu la ,,Cupa municipiului Reghin 2015”

Micii fotbaliști care activează în cadrul Asociației de Fotbal ”Ardealul Junior Bistrița” au participat la finele săptămânii trecute la un turneu de fotbal pentru juniori – ”Cupa municipiului Reghin 2015” Turneul a fost organizat pe teren sintetic, fiind organizat în felul următor: două grupe a câte cinci echipe la categoria U12, formula de joc fiind 8+1.

Grupa de copii de la Ardealul Junior Bistrița a evoluat în Grupa B, alături de ASA Târgu Mureș, SF Liviu Antal Sighișoara, CSS Brașovia Brașov I și Viitorul Luduș.

Rezultatele și locul ocupat de Ardealul Junior Bistrița la finalul jocurilor din grupe, locul al doilea, cu opt puncte acumulate, au propulsat echipa bistrițeană în semifinale și finala turneului.

Rezultate grupe

Ardealul Junior – ASA Tg. Mureș 2-1

Ardealul Junior – SF Liviu Antal Sighișoara 3-0

Ardealul Junior – CSS Brașovia Brașov 0-0

Ardealul Junior – Viitorul Luduș 2-2

Jocuri semifinale

În semifinalele turneului, Ardealul Junior Bistrița a întâlnit echipa clasată pe primul loc în Grupa A, adică Speranța Târgu Mureș, scor final 3-1.

În finala mare a turneului, Ardealul Junior Bistrița a jucat contra CSS Brașovia Brașov I, echipă pe care a învins-o cu 4-2.

De asemenea, în cadrul aceluiași turneu, bistrițeanul Ioniță Marian a fost desemnat ”Cel mai bun jucător”.

Prezent la competiție, președintele ASC ”Ardealul Junior Bistrița”, Florin Sângeorzan a declarat următoarele: ,,Am sperat la o clasare bună sau chiar foarte bună, câștigarea marelui trofeu, bucurându-ne foarte mult. Locul pe care ne-am clasat nu vine decât să confirme, încă o dată, forma bună în care suntem. Îi felicit pe antrenori, pe jucători și, mă declar impresionat de seriozitatea cu care au abordat toate meciurile. Le doresc succes mai departe în competițiile la care vom participa.”