Gloria Bistriţa a revenit cu stângul în Liga I

Alb-albaştrii au fost învinşi în prima partidă din sezonul competiţional 2012-2013 al Ligii I. Reveniţi, dupa o pauză de un an, pe prima scena fotbalistică, elevii lui Nicolae Manea nu au reuşit să facă faţă Astrei Ploieşti şi au fost surclasaţi  cu 2-1 (2-1), pe stadionul din Parcul Municipal. Înaintea de începerea partidei, observatorul Adrian Ionescu i-a înmânat lui Nicolae Manea trofeul fair-play din partea FRF pentru evoluţiile Gloriei, în sezonul trecut din Liga a II-a.

Cei doi tehnicieni au aliniat la start următoarele formaţii:

Gloria Bistriţa: Bota – Peteleu, Kanon (Ayza ’39), D. Stan, Cafasso – Anton, Feher, Romario, Predescu – Layo (Tîrcă ’82), Fl. Bratu (Curtuiuş ’50). Antrenor: Nicolae Manea

Astra Ploieşti: S. Lung – Bărboianu, Găman, Ben Youssef, Ben Djemia – A. Mureşan, Seto – Enache (Distefano ’63), Fatai (Bukari ’85), J. Morais – Ivanovski (Melinte ’90+1). Antrenor: Bogdan Stelea

Cartonaşe galbene: Kanon ’39 / Bărboianu ’20, Seto ’33, A. Mureşan ’80, Ivanovski ’90

Golurile învingătorilor au fost marcate de Fatai ‘4, ’10. Pentru Gloria Bistriţa a înscris Predescu, în minutul 31.

0-1: Fatai deschide scorul cu o reluare din şase metri, după o centrare a lui Morais;

0-2: Acelaşi Fatai înscrie golul doi, după ce primeşte o pasă printre fundaşii echipei gazdă

1-2: Predescu marchează pentru Gloria cu o lovitură de cap de la aproximativ 18 metri.

În minutul 43, Predescu trimite mingea în poarta Astrei, dar reuşita este anulată din cauza unui fault anterior al lui Bratu. Tot pe finalul primei reprize, mingea îl loveşte în mână pe Găman în careul oaspeţilor, iar gazdele solicită acordarea unei lovituri de la 11 metri, dar arbitrul partidei consideră că nu se impune acordarea unui penalti.