Gloria Bistrița a pierdut în deplasarea de la Iași și rămâne ,,lanterna roșie” a clasamentului

Deși Gloria a avut din minutul 60 un om în plus pe teren, iar cu 6 minute înainte de final CSMS a evoluat cu  9 jucători, echipa  din Copou a câștigat cu 2-1.  Astfel, gruparea din Parcul Municipal rămâne pe ultima poziție a Ligii I, cu 17 puncte.

Gazdele au deschis scorul în minutul 41 prin Pătulea, care a marcat printr-un șut cu pământul de la 16 metri, după o pasă a lui Mitic.

În minutul 59,  Bucur cade în careu după un fault al lui Tincu şi obține penalty. Radu transformă fără probleme și scorul devine egal: 1-1.

Din păcate, Gloria nu a putut să țină de rezultat până la final. În minutul 71, după o centrare din stânga a lui Ţigănaşu, Dolha respinge în faţa lovitura de cap a lui Pătulea, iar Onofraş reia în plasă din câţiva metri, la prima atingere de balon.

Cei doi tehnicieni, Liviu Ciobotariu, respectiv Nicolae Manea,  au folosit următoarele formații

CSMS IAŞI: Irimia – Mihălăchioaie, Tincu, Avrămia, Mitrea – Milea – Mitic, Moutinho, Cl. Ionescu, Ţigănaşu – Pătulea

Rezerve: Lungu, Keita, Onofraş, Gado, Nalaţi, Straton, Creţu

GLORIA BISTRIŢA: Dolha – Ţârcă, Hlinca, Kanon, Trestenicu – Enescu, Mor Pouye – Bucur, R. Radu, Chiţu – Antonache

Rezerve: Oghinciuc, Sighiartău, Curtuiuş, Berceanu, Oprea, Pop, Mădălin Stancu

Arbitri: L. Rusandu, D. Hulubei, I. Ciocănea