În stagiul de pregătire din Antalya ,,vampirii” au sărit la gâtul ,,şerifilor" din Tiraspol: Gloria Bistriţa-Şheriff 2-2

Gloria Bistriţa a remizat vineri seara, în al treilea meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Antalya, cu liderul primei ligi din Republica Moldova, Şheriff Tiraspol, formaţie antrenată de Mihai Stoichiţă, care în ultimii zece ani a schimbat 15 echipe.  În cele 3 partide amicale din Antalya, Gloria Bistrița a remizat de două ori, 0-0 cu FC Daegu (Coreea de Sud) și 2-2 cu Sheriff Tiraspol (Republica Moldova) și a pierdut un meci, 0-1 cu Metalist Zaporoje (Ucraina).

Gloria a început partida cu stângul, în minutul 13 scorul fiind deja în favoarea moldovenilor, prin golul marcat de brazilianul Henrique Luvannor. Până la pauză ,elevii lui “Lippi” şi-au mărit avantajul după reuşita slovenului Miral Samardzici din minutul 34.

“Vampirii albaştri” şi-au scos pentru prima dată colţii în minutul 57 când Răzvan Radu a redus din diferenţă. Cu două minute înainte de final Sighiartău a adus egalarea. Un egal ce dă speranţe şi pentru returul campionatului când gruparea din Parcul Municipal va încerca imposibilul: salvarea de la retrogradare.

Gloria Bistriţa testează în această perioadă o serie de jucători: Sorin Oprescu (venit din SUA), albanezii Klodian Sulollari şi Osli Tegja, argentinianul Walter, spaniolul Capatina, canadianul John Reily.

Sâmbătă, 2 februarie, va avea loc un nou meci- test, între echipa de bază si jucătorii veniți în probe plus rezerve. În urma acestui meci- şcoala, Nae Manea va decide pe cine păstrează din cei 6 jucători aflaţi în probe.