Gloria Bistrița-UTA Arad: 1-3 (0-1)

Gruparea din Parcul Municipal a pierdut partida disputată în compania formației UTA Arad cu scorul de 1-3. Este prima înfrângere suferită de Gloria Bistrița în această ediție de campionat pe teren propriu.

Echipa vizitatoare a deschis scorul în minutul 39 prin Feussi. În minutul 58, oaspeții se desprin pe tabela de marcaj, Laslo transformând o lovitură de pedeapsă.

Tot printr-o lovitură de la 11 metri a reușit echipa gazdă să reducă din handicap. Răzvan Radu a executat precis în minutul 66.

Și cum a fost un meci al penalty-urilor, Popescu aduce scorul la 1-3, după ce transformă lovitura de pedeapsă acordată în urma unui fault comis de Hlinca.

Directorul tehnic al Gloriei, Cristian Coroian, a declarat la finalul meciului: „Băieţii şi-au dorit, dar atât am reuşit să facem. Obiectivul echipei e în continuare promovarea, chiar dacă trecem printr-un moment greu. UTA ne-a învins de două ori în acest campionat. Jucătorii mei au făcut un meci destul de bun, prima repriză a fost bună, totul s-a întors după eliminarea lui Matei. Chiar şi aşa am avut şanse să egalăm la doi, din păcate aceeaşi problemă: dăm gol greu. Dacă nu marchezi, nu poţi să câştiga.”

Formații:
Gloria: Albuţ (cpt.) – Budăcan, Hlinca, D. Matei, Polgar – O. Bucur, Mărginean, Nalaţi, M. Chiţu – Antonache, Curtuiuş
Rezerve: Oghinciuc – Jarda, Fizeşan, Chibulcutean, Brumă, Gaşpar, R. Radu
Antrenor: Cristian Coroian

UTA: Boşneag – Feussi, S. Faye, Ola, Mardare – Zaluschi, Lazea, Ov. Popescu – Monac, Ibe, Laso (cpt.)
Rezerve: Horvat – N. Oltean, A. Diarra, Ardelean, Surugiu, A. Marcu, A. Sălăjan
Antrenor: Adrian Falub

Partida a fost condusă de Ionuţ Coza (Cernica), la centru, ajutat de asitenții Adrian Mărginean (Aiud) şi Marius Bălan (Dej).