Liga a IV-a: Venus Negrilești a remizat cu Eciro Forest Telciu, scor 1-1 (1-0). Clapa a marcat un gol de kinogramă

Venus Negrilești a ratat victoria în ultimele cinci minute ale partidei. Prima fază notabilă a partidei s-a petrecut în minutul 5, când C. Costea de la gazde îl dschide pe partea dreaptă a direcției de atac pe Pintea, acesta centrează în careu, dar Zinveli nu ajunge la minge. Oaspeții ripostează în minutul 10 prin Coșneac, care îl încearcă pe Știr cu un șut violent.

Atacurile formației Eciro Forest Telciu se întețesc, iar în minutul 20 Todirici trage din careu, Vlad reușind cu greu să respingă mingea cu capul de pe linia porții. Replica negrileștenilor nu se lasă mult așteptată, astfel că, un minut mai târziu, Pintea trimte o minge puternică spre poarta lui Dumitrean, însă peste transversală. În minutul 30, Zinveli obține o lovitură liberă la 20 de metri de buturile telcenilor. Execută C. Costea, dar balonul lovește zidul. Două minute mai târziu Pop scapă singur spre poarta echipei Venus. Știr iese din careu, respingând mingea, dar cei doi jucători se izbesc unul de celălalt, ambii având nevoie de intervenția medicului. În minutul 40, Venus obține o banală lovitură liberă la centrul terenului. Execută Clapa care trimite o ,,torpilă” spre poarta oaspeților, iar după un ,,zbor” de 50 de metri, mingea poposește între buturile apărate de Dumitrean. Astfel că echipa gazdă intra la cabine în avantaj. Partea secundă a partidei debutează alert, cu atacuri de ambele părți. D. Sigartău face o incursiune pe partea dreaptă, însă portarul celor de la Eciro prinde fără probleme. Sânmărtean de la oaspeți trage de la 30 de metri, lovește bara transversală, mingea revine în careu, dar atancanții Telciului nu reușesc să împingă mingea în plasă. Urmează un joc pe contre, vârfurile celor două echipe încercând poarta adversă cu șuturi de la distanță, fără rezultat însă. În minutul 70, Hujda cade în careu, telcenii cerând cu vehemență penalty, însă arbitrul Dosan este ferm pe poziție și face semn ca jocul să continue. Negrileștenii forțează desprinderea la două goluri, dar C. Costea, Vlad și Drăcșan nu reușesc să valorifice puținele greșeli ale apărării oaspeților. Când nimeni nu se mai aștepta, Eciro Forest Telciu înscrie în urma unui corner executat de pe partea stângă. Mingea a depășit apărarea negrileștenilor, a ajuns la Pop, care a înscris sec din 7 metri. Finalul meciului îi găsește pe jucătorii Venusului în atac, dar aceștia nu mai au forța necesară pentru a înscrie un gol care le-ar fi adus 3 puncte. Una peste alta, a fost un joc frumos, plăcut publicului spectator. În urma acestui rezultat, Venus Negrilești rămâne pe locul 11, în timp ce Eciro Forest Telciu ocupă poziția a patra în clasamentul Ligii a IV-a. Negrileștenii s-au împiedicat a doua oară consecutiv pe propriul teren. Etapa trecută, în urma unui unui meci pe care l-au dominat copios, elevii lui Ionel Sigartău au fost învinși de Silvicultorul Maieru, ceea ce înseamnă că mai trebuie lucrat la capitolul ,,final de meci”.