LIGA A V-A: Venus Negrilești-A.S. Archiud 3-1 (2-1)

Cu o echipă întinerită, dar cu experiență ,,veteranilor” în spate, Venus Negrilești a încercat să demonstreze susținătorilor că retrogradarea în Liga a V-a a fost un simplu accident. Meciul pe care negrileștenii l-au susținut în compania formației A.S. Archiud a început alert, gazdele năpustindu-se spre careul adversarilor. Cele două vârfuri ale Venusului, Zinveli și Manta, au pătruns în primele 15 minute de mai multe ori în careul echipei vizitatoare, dar șuturile lor nu au avut forța de a-l învinge pe Egyed, aflat mereu la post. Replica Archiudului nu a întârziat. Florin egyed îl vede pe goalkeeperul Venusului ieșit din poartă și îl încearcă cu un șut lobat de la 40 de metri, dar mingea trece lateral stânga. Două minute mai târziu, Rad profită de o bâlbâială a defensivei gazdelor și înscrie sec pentru 0-1, făcând tribuna să amuțească. Urnează 10 minute de atac furibund al negrileștenilor asupra porții echipei oaspete, dar A.S. Archiud reușește să respingă incursiunile lui Zadic. În plus, Ardelean de la oaspeți execută foarte bine o lovitură liberă, dar Știr reține cu siguranță. Presiunea constantă exercitată de gazde dă roade în minutul 40, când zadic scapă de marcajul apărătorilor adverși, pătrunde în careu și trage violent la colțul scurt, aducând egalitatea. Golul care a relansat meciul le dă aripi negrileștenilor, astfel că, 4 minute mai târziu, Sergiu Bogdan reia de la marginea careului o minge respinsă de apărătorii Archiudului și înscrie un gol de kinogramă. Repriza secundă debutează cu 15 minute de joc dur, purtat în marea majoritate a timpului la mijlocul terenului. Abia în minutul 62 apare o fază importantă, când Egyed primește o pasă perfectă de la Ardelean, trage tare, întinzându-l serios pe Știr. Negrileștenii măresc ritmul, dar oaspeții se apără foarte bine, coordonați în teren de neobositul Florin Egyed. Zinveli, Manta și Zadic încaercă poarta adversarilor prin șuturi violente din apropierea careului, dar ,,reduta” Archiudului rezistă. Dar cum în fotbal ocaziile se răzbună, oaspeții au șansa de a egala în minutul 75, însă Kantor , scăpat liber în careu, nu are forța de a trimite în plasă mingea care a depășit întrega apărare a Venusului. Gazdele își aduc aminte că joacă pe propriul teren și în ultimele 10 minute practică un joc mai dinamic. Rezultatul nu a întârziat să apară, Daniel Sigartău reluând în plasă o minge respinsă de apărarea adversă după un șut al lui Manta. A fost o partidă frumoasă, în care gazdele (deși plecau indiscutabil cu prima șansă) au întâlnit o formație destul de închegată, care nu merită locul pe care îl ocupă în clasament. În opinia reporterului, de la gazde cel mai bun jucător a fost Manta, iar oaspeții se pot mândri cu evoluția lui Florin Egyed.

În urma acestui rezultat, Venus Negrilești a devenit liderul seriei 2 din cadrul Ligii a V-a, în timp ce A.S. Archiud a devenit ,,lanterna roșie”.