Meci decisiv pentru accederea în play-off: Gloria s-a impus în fața formației ASA Tg.Mureș cu 2-1 (1-0)

Gloria Bistrița a învins în penultima etapă a sezonului regulat din Liga a II-a de fotbal (seria 2) formația ASA Tg.Mureș , scor final 2-1. CS Universitatea Craiova rămâne lider incontestabil al seriei.

Bistrițenii au deschis scorul în minutul 4, prin Chițu, care l-a învins pe Botoșer cu un șut plasat din interiorul careului. În repriza a doua ( minutul 76), Brumă a mărit avantajul alb-albaștrilor la două goluri. Mureșenii au redus din handicap în minutul 88, când Vrereș a transformat o lovitură de la 11 metri.

Tehnicienii celor două formații au avut la dispoziție următorii jucători:

Gloria: Oghinciuc – Târcă, Hlinca, Chibulcutean (cpt.), D. Sânmărtean – Polgar, Fizeşan, Ţegle, M. Chiţu – Curtuiuş, Brumă.

Rezerve: Uilean – Budăcan, Nalaţi, Feher, Al.Pop, C. Bucur, C. Roşu
Antrenor: Cristian Coroian.

ASA: Botoşer – Hanca, Vârtic, Sepsi, L. Szilagyi (cpt.) -Onicaş, Voiculeţ, Bumba – Hora, Verdeş, Huiban
Rezerve: Fejer – Petriş, Al. Dan, Amauri, Heil, Buhăescu, Ologu
Antrenor: Adrian Falub

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); Asistenţi: Florin Eduard Ungureanu şi Iulian Radu (ambii din Bucureşti)

La ora redactării materialului jurnalistic nu erau disputate partidele CS Mioveni-Olimpia Satu Mare și CSM Râmnicu Vâlcea-CS Universitatea Craiova.

Reamintim că Liga a II-a se desfășoară după sistemul play-off și play-out.

Sistemul de desfăşurare este următorul: campionat, fiecare cu fiecare, tur-retur, în total 26 de etape, respectiv 22 de etape. La finele sezonului regulat, ocupanta locului 13 din seria cu 13 echipe va retrograda în Liga a 3-a, ediţia 2014-2015. În continuare, se va juca în sistem play-off (locurile 1-6) şi, respectiv, play-out (locurile 6-12) – adică 10 etape, pornindu-se cu punctajul realizat, în cadrul sezonului regulat, în jocurile directe între echipele respective.

În Liga I vor promova primele două echipe clasate în fiecare serie, la finele play-off-ului (în total, patru echipe), în timp ce în Liga a III-a vor retrograda alături de echipa clasată pe locul 13, formaţiile care vor încheia play-out-ul pe locurile 10-12.