Liga a V-a, Seria 1: Progresul Tăure s-a impus la Ciceu-Giurgești și urcă pe podium

Meciul disputat pe arena din Ciceu-Giurgești nu a fost unul spectaculos, ci mai degrabă un joc anost, lipsit de ,,sare și piper”. În prima repriză, cei care au forțat mai mult poarta adversă au fost oaspeții, care au și înscris unicul gol al meciului în minutul 23, prin Sergiu Moldovan.

A urmat un joc bazat pe contronte, la mijlocul terenului. Prima reacție notabilă a gazdelor a venit abia în minutul 37, când Dinu Pintea (un jucător peste nivelul Ligii a V-a) a pătruns în careul oaspeților, dar Miclea a reținut fără probleme. Patru minute mai târziu, T.Moldovan încearcă poarta gazdelor printr-o ,,lumânare”, însă Vlașin este la post. Profitând de avantajul minim, Progresul Tăure fracturează jocul, astfel că prima repriză se încheie cu scorul de 0-1. Repriza a doua începe în aceeași notă, giurgeștenii forțând egalarea prin Năstase, Holcan și neobositul Pintea, dar apărarea masivă a oaspeților scapă cu brio după toate incursiunile atacanților Unirii. Ultimele 20 de minute ale meciului au fost presărate de contraatacuri, gazdele reclamând penalty în urma unei intervenții în careu asupra lui Pintea, iar echipa vizitatoare îi impinge înspre buturile lui Vlașin pe Monce și Șutea, care aduc panică în apărarea adversă. Ultima fază de menționat este șutul violent al lui V.Năstase, care zguduie bara transversală, dar nu reușește să readucă egalitatea. În urma acestui rezultat, Unirea Ciceu-Giurgești rămâne ,,lanterna roșie” a seriei 1 a Ligii a V-a, cu doar 3 puncte acumulate, în timp ce Progresul Tăure devine ocupamnta locului 3, la distanță mare însă de FC Bistrița și Viitorul Șieu Măgheruș. În opinia reporterului, cel mai bun jucător de pe teren a fost Dinu Pintea.

Caseta tehnică:

Stadion: Central Ciceu-Giurgești
Spectatori: 100
Teren: cu denivelări
Timp: bun pentru fotbal

Unirea Ciceu-Giurgești: V.Vlașin, T.Holcan, R.Florea, O.Pintea, A.Rus, D.Pintea (cpt.), R.Năstase, V.Iuga, C.Covaci, C.Costinaș, D. Călincău. Rezerve: V.Năstase, C.Poenar, V.Băban, V.Faur, A.Clapa, V.Iuga. Delegat: Dinu Pintea.

Progresul Tăure: L.Miclea, S.Moldovan, T.Moldovan, P.Mureșan, L.Szekely, M.Monce, D.Costea, D.Vlașin, M.Șutea, M.Dascălu (cpt.), R.Rus. Rezerve: V.Spermezan, C.Burza, S.Gavrilași. Delegat: A.Gavrilași.

Brigada de arbitri: Flavius Covrig-central, Alin Știr, Daniel Pop.

Observator: Ioan Encean

Asistența medicală: dr.Emma Incze și as. Gabor Vasarhelyi