După înfrângerea de la Mediaș, Gloria Bistrița mai face un pas spre liga secundă

Elevii lui Nae Maneau au fost învinși în deplasarea de la Mediaș, scorul final fiind 3-1 în favoarea celor de la Gaz Metan. În urma acestui rezultat, Gloria rămâne ,,lanterna roșie” a Ligii I, cu 12 puncte din 20 de meciuri,  în timp ce ,,găzarii” au urcat pe locul 10 în clasament, cu 24 de puncte.

foto Mircea Roșca (Mediafax)

Gaz Metan a deschis scorul în minutul 31, prin Llullaku, care l-a învins pe Dolha cu o lovitură de cap din interiorul careului.

Speranțele alb-albaștrilor au revenit 3 minute mai târziu, când Antonache înscrie după o fază pe cont propriu şi un şut la colţul lung.

În minutul 45+1 Bawab înscrie cu un şut din interiorul careului, readucându-i în avantaj pe medieșeni.

Soarta partidei s-a decis în minutul 59. Dolha l-a faultat pe Llullaku în careu şi arbitrul a dictat penalty, iar Bawab a transformat.

Cei doi tehnicieni au trimis în teren următoarele formații:

Gaz Metan (4-2-3-1): Pleşca – Ciprian Petre, Frăsinescu, Markovic, Buzean – Negru, Breeveld – Cojocnean, Bawab, Llullaku – Drăghici. Antrenor-Gigi Mulțescu

Rezerve: Greab, Radu Zaharia, Sergiu Muth, Răzvan Avram, Tahar, Florin Dan, Dan Roman

Gloria Bistriţa : Dolha – Ţârcă, Adrian Iordache, Hlinca, Stroe – Feher, Enescu, Bucur, Antonache – Răzvan Radu, Marian Chiţu. Antrenor-Nae Manea

Rezerve: Oghinciuc, Trestenicu, Vlad Peica, Şiplăcan, Traian Jarda, Paul Colţa, Mădălin Stancu