Gloria Bistrița a fost ,,spulberată” de Steaua cu 4-0

Etapa a 13-a din Liga I s-a dovedit a fi una cu ghinion pentru gruparea din parcul municipal. Alb-albaștrii nu au mai reușit preformanța de pe Arena Națională, unde au învins formația Dinamo București, cu 2-1. Elevii lui Nae Manea au avut o evoluție cu mult sub cea a adevrsarilor, fapt care se reflectă și în scorul partidei  Steaua-Gloria: 4-0.

După primele 45 de minute ale meciului, Gloria Bistrița era condusă la scor de forfait. În minutul 7, Mihai Costea reia în plasă cu o lovitură de cap din patru metri, după o centrare a lui Bourceanu. În minutul 24, Adi Popa pătrunde pe partea dreaptă, acesta îi pasează lui Rusescu, care înscrie cu un şut din prima de la 14 metri. La 3 minute distanță, are loc o acţiune pe centru a lui Chiricheş, care îi pasează, prin spatele lui Cafasso,lui Mihai Costea, iar acesta înscrie cu un şut de la 13 metri lateral dreapta, reușind dubla.

Ultimul gol al partidei a fost marcatîn minutul 75 de Rusescu, după o centrare a lui Bourceanu.

Cei doi tehnicieni au trimis în teren următoarele formații:

Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş (Gardoş ’46), Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (Bălan ’46) – Popa, Rusescu, M. Costea – Nikolici (Filip ’69). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Gloria Bistriţa: Dolha – Traşcă, Năstase (Ionescu ’46), Kanon, Cafasso (Reano ’46) – Anton, Enescu – Ţârcă, Predescu, Ayza (Laio ’70) – Braganca. Antrenor: Nicolae Manea.

Cartonaşe galbene: Braganca ’80, Enescu ’90+1.

Arbitri: Iulian Dima (central) – Ciprian Danşa, Marius Nicoară (asistenţi) – George Rădulescu (rezervă).

După 13 etape, Gloria Bistrița a acumulat doar 9 puncte și rămâne în zona retrogradării.