Gloria Bistrița, condamnată la ultimul loc în Liga I

Gruparea din Parcul Municipal nu a reușit o minune la Tg. Jiu. Echipa de care dispune Nae Manea, subțire și fără multă experiență,  a fost o victimă sigură pentru Pandurii. Scorul spune totul: 4-0. În urma acestui rezultat, Gloria Bistrița rămâne ,,lanterna roșie” a Ligii I, în timp ce elevii lui Pustai ocupă poziția a doua, la 13 puncte în urma Stelei.

Primul gol al gazdelor a venit relativ repede. În minutul 15, Predescu, fostul jucător al Gloriei, înscrie cu un șut senzațional de la 30 de metri, fără nicio șansă pentru Albuț.

11 minute mai târziu, Ibeh înscrie după o centrare a lui Nicoara, iar scorul devine 2-0.

Golul de 3-0 a venit în minutul 71, când Matulevicius scapă singur Albuț si șutează fără speranțe pentru goal-keeper-ul bistrițenilor.

În al doilea minut de prelungiri, Nicoară obține un penalty și tot el transformă.

Astfel, alb-albaștrii rămân cu doar 17 puncte și -22 la adevăr, fiind cu un picior în liga secundă.

Caseta tehnică

PANDURII: Mingote – Pleaşcă, Vieira, I. Rada, C. Cristea – Anton – Nicoară, Nistor, Predescu, Ibeh – Matulevicius

Rezerve: Lazăr, Unguruşan, Ad. Rusu, Răduţ, Băcilă, D. Alexandru, Lemnaru
Antrenor: Cristi Pustai

GLORIA: Albuţ – Oct. Ionescu, Ad. Iordache, Hlinca, Fl. Ţârcă – Oprea, Mor Pouye, Enescu, Pop – Curtuiuş, C. Bucur

Rezerve: Oghinciuc, Kanon, Sighiartău, Cubilla, Berceanu, M. Stancu, Brumă
Antrenor: Nae Manea

Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri formată din C. Popa, C. Danşa, Ad. Popescu.