Gloria Bistrița, tot mai aproape de Liga a II-a. Nae Manea dă vina pe lipsa banilor

După partida de la Turnu Severin, contând pentru etapa a 15-a a Ligii I, unde au fost învinși cu 1-0 de echipa gazdă, alb-albaștrii se află pe poziția 17 în clasament, cu doar 10 puncte. Astfel, încet, dar sigur, se conturează un nou sezon în eșalonul secund.

Din păcate, elevii lui Nae Manea nu au reușit un rezultat bun la Turnu Severin cu ,,lanterna roșie” CS din localitate. După un joc slab, Gloria Bistrița a fost învinsă cu 1-o, prin golul reușit în minutul 83 de Neacșa.

CS Turnu Severin a ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 38, când Dolha a reușit să pareze execuția lui Vancea.

Dacă gruparea din parcul municipal nu va aborda într-un alt mod partidele viitoare, riscăm ca din sezonul următor să urmărim meciurle Gloriei la matineu.

După meciul de la Severin, Nae Manea a declarat: ,,Un meci între două echipe care au mari probleme, atât financiare, cât şi în clasament. Au fost două reprize diametral opuse. În prima am dominat noi meciul, dar partea secundă a aparţinut în totalitate gazdelor. Băieţii mei nu au mai respectat nimic, au făcut pasul înapoi, poate din dorinţa de a scoate un egal. Cei mai buni jucători au fost portarii. Marinescu în prima repriză, Dolha în cea de-a doua. Severinul merita să câştige după cum a jucat. E o victorie muncită, meritată. Noi nu am fost în stare să dăm o centrare şi adversarii au câştigat aşa. Ăsta e nivelul. Încercăm să ne salvăm, dar încep să cred din ce în ce mai puţin în obiectiv. Ca şi noi, Severinul a făcut meciuri bune şi în celelalte etape, dar a pierdut nemeritat. O echipă are valoare când joacă până la final. Dacă situaţia la noi se remediază mai putem spera, dacă nu, nu cred că putem termina campionatul. Nici turul nu cred. E greu în situaţia asta. Ce să le spun băieţilor când ei nu au luat un salariu? Jucaţi pe apă minerală?” (sursa acfgloria.ro)