Gloria Bistrița, tot mai aproape de Liga a II-a

Gloria Bistrița se îndreaptă încet, dar sigur spre liga secundă. Fotbaliștii antrenați de Nae Manea au fost învinși în deplasare de Astra Giurgiu cu 4-0. După 18 etape, gruparea din parcul municipal a acumulat doar 11 puncte și ocupă poziția a 17-a în Liga I.

Primul gol al gazdelor a fost marcat în minutul 37 de Fatai, cu un şut din prima de la 25 de metri, la care Dolha nu a avut reacţie.

Peste doar două minute, Distefano a șutat plasat de la 16 metri, iar portarul bistrițenilor a fost nevoit să scoat pentru a doua oară mingea din plasă.

Schimbările făcute în partea secundă de tehnicianul bistrițenilor (Romario-Peica, Kanon-Feher, Layo-Curtuiuș) nu au schimbat cu nimic soarta jocului.

În minutul 66, Distefano trimite mingea în poartă din 6 metri, după o centrare a lui Fatai de pe linia de fund.

Golul numărul 4 al giurgiuvenilor a venit în minutul 72, când  Budescu a înscris din 6 metri, după o centrare în faţa porţii a lui Bărboianu.

Cei doi tehnicieni au trimis în teren următorul 11:

ASTRA: Lung – Măţel, Găman, A. Mureşan, Morais – Seto, Yahaya – Tembo, Distefano, Budescu – Fatai

GLORIA: Dolha – Traşcă, Kanon, Ionescu, Reano – Anton, Romario – Ţîrcă, Predescu, Braganca – Layo