,,Vampirii” au mușcat din Oțel(ul)!

Elevii lui Nae Manea au obținut trei puncte mari în partida pe care au disputat-o pe teren propriu în compania formației Oțelul Galați, scor 2-1. Victoria de vineri seara îi putea scoate pe bistrițeni de pe ultima poziție a clasamentului Ligii I, dacă CS Severin nu învingea echipa Gaz Metan Mediaș.

Nicolae Manea, antrenorul Gloriei Bistrița

Prima repriză a fost una nespectaculoasă, cele două echipe preferând un joc de tatonare, astfel că după primele 45 de minute scorul a fost alb.

Primul gola venit în minutul 52, când oaspeții au reușit să marcheze prin Paraschiv, după o centrare a lui Iorga.

Bistrițenii au reușit egalarea în minutul 65. radu a centrat de pe partea dreaptă, iar Grohac a scăpat mingea în poartă.

Golul victoriei a venit patru minute mai târziu:   Grahovac respinge în faţă un șutul lui Enescu, Antonache îi pasează lui Feher, iar acesta îl obligă pe portarul gălățenilor să scoată pentru a doua oară mingea din plasă.

La finalul partidei, Nae Manea a declarat: ,,Mă bucur pentru travaliul elevilor mei şi pentru faptul că nu s-au resemnat cu gândul că meciul ar fi pierdut. Asta trebuie să facem, să luptăm până la capăt. Băieţii au înţeles ce este Liga I şi că doar cu o dăruire mai mare decât a adversarului putem câştiga.”

Cei doi tehnicieni, Nae Manea, respectiv Petre Grigoraș, au folosit următoarele formații:

GLORIA BISTRIŢA: 1. Oghinciuc – 5. Ţîrcă, 4. Ad. Iordache, 3. Kanon, 6. Hlinca – 7. Enescu, 11. Feher – 17. R. Radu, 10. C. Bucur, 21. Chiţu – 15. Antonache

Rezerve: 22. Bota – 2. Trestenicu, 19. Curtuiuş, 20. Cubilla, 25. Pouye Mor, 26. Berceanu, 29. V. Pop

OŢELUL GALAŢI: 12. Grahovac – 20. Cojoc, 16. Sîrghi, 6. Benga, 5. Ljubinkovic – 29. Giurgiu, 77. I. Neagu – 8. Marquinhos, 99. Didi, 7. Iorga – 11. Stromajer

Rezerve: 1. Brăneţ – 4. Filip, 10. Paraschiv, 18. Sg. Costin, 21. Astafei, 23. Vancea, 30. Băjenaru