Cupa ,,Casa Ema” a ajuns la Baia Mare

Peste 100 de sportivi de la cluburi din Bistrița, Cluj, Mureș, Baia Mare și Suceava au luat startul la cea de-a V-a ediție a Cupei Casa EMA la înot, organizată de Clubul Sportiv Casa EMA în bazinul semi-olimpic al centrului SPA din Parcul Municipal din Bistrița.

Competiția a fost una puternică și a avut ca scop testarea capacităților sportivilor în vederea campionatelor naționale de copii ce vor fi organizate la sfârșitul acestui an. A fost o luptă strânsă la vârful clasamentului între băimărenii conduși de antrenoarea Luminița Pop și clujenii conduși de Daniela Benea și Ciprian Beșe. Într-un final dramatic, băimărenii și-au adjudecat Cupa Casa EMA, la doar un punct distanță de lotul Swim Cluj.

Lotul Clubului Sportiv Casa EMA s-a clasat pe locul 4, cu 34 de medalii obținute în cele 75 de probe. Sportivii din Bistrița au făcut o figură foarte frumoasă, obținând rezultate foarte bune, unele nesperate, demonstrând că natația este un sport în plină ascensiune, care „ispitește” din ce în ce mai mulți copii și părinți.