Într-un derby al ,,nisipurilor mișcătoare”, Venus Negrilești a terminat la egalitate cu Victoria Uriu, scor 3-3 (Galerie FOTO)

După egalul nesperat obținut în deplasarea de la Telciu, formația negrileșteană a început curajos meciul disputat în compania Victoriei Uriu, apropiindu-se periculos de poarta oaspeților prin Costea și D.Sigartău.

Oaspeții arată însă că sunt deciși să își vândă scump pielea și mizează pe cartea contraatacului-surpriză. În minutul 11, Victoria nu reușește să valorifice o lovitură indirectă din interiorul careului, acordată în urma unei pase la portar. După un joc în care cele două combatante încearcă poarta adversă prin șuturi de la distanță, în minutul 18, oaspeții deschid scorul prin Cucuet, care îl învinge pe Știr cu o lovitură de cap. Venus pare să nu resimtă șocul golului primit și, patru minute mai târziu, egalează prin Petrina, care a înscris sec din 6 metri. Gazdele pun pe presiune pe adversari, iar presingul dă roade. În minutul 25, după un ,,travaliu” de 40 de metri, Clapa pătrunde în careul Victoriei, trage în stânga lui Ploscar și își aduce echipa în avantaj. Același Clapa ratează ocazia unei duble, șutând puternic din afara careului în bara laterală. Golul trei al negrileștenilor vine în minutul 41, când D.Sigartău execută un corner, iar Sarto marchează. Oaspeții protestează, reclamând un henț, dar centralul indică punctul de la mijlocul terenului.

Se părea că Venus nu va avea probleme în adjudecarea celor trei puncte puse în joc. Dar, în fotbal mingea e rotundă, iar pauza a fost un sfetnic bun pentru formația din Uriu. După ce gazdele iau serios piciorul de pe accelerație, în minutul 62, Sabadîș profită de o minge bâlbâită de fundașii negrileșteni, rămâne singur cu Știr și reduce din handicap, relansând partida. Două minute mai târziu, Lukacs îl vede pe portarul Venusului ieșit dintre buturi și înscrie de la 30 de metri. Echipa gazdă nu mai reușește să practice jocul din prima repriză și scapă ca prin minune de la catastrofă, Știr reușind să îl blocheze pe Sabadîș, care a scăpat din nou de apărătorii negrileșteni. În minutul 30, jucătorii Venusului reclamă vehement un penalty, dar centralul Atănăsoaie nu se lasă înduplecat. Finalul de meci găsește gazdele cu toți jucătorii de câmp în careul Victorie, dar goal-keeperul oaspeților scoate miraculor de sub transversală două lovituri de cap consecutive ale atacanților lui Venus. Acest rezultat de egalitate nu ajută practic niciuna dintre combatante. Venus Negrilești rămâne pe locul 13, cu 19 puncte acumulate, iar Victoria Uriu ocupă penultima poziție în clasamentul Ligii a IV-a, cu doar 11 puncte.

Caseta tehnică

Stadion: Arena ,,Venus”
Spectatori: circa 300
Teren: bun
Timp: ploios

Cei doi antrenori au avut la dispoziție următoarele formații:

Venus Negrilești: D.Știr (cpt.), C.Vlad, C.Sîrb, T.Sarto, I.Sigartău, S.Bogdan, D. Sigartău, V.Petrina, A.Costea, G.Clapa, F.Drăcșan. Rezerve: C.Știr, C.Drecșan, I.Mărcuș, A.Rodilă, A.Podea, C.Pugna, B.Podea. Antrenor: Ionel Sigartău

Victoria Uriu: G.Ploscar, Z.Sabadîș, M.Mureșan, C.Cucuet, R.Imbuzan, Z.Pop, C.Lukacs, P.Mureșan, R.Barta, T.Nagy (cpt.), D.Ghiță. Rezerve: C.Rus, S.Știr. Delegat: Alexandru Moldovan

Brigada de arbitri: Dan Atănăsoaie la centru, Ciprian Filip și Darius Iușan- asistenți. Observator: Matei Flore